Higiena

Zęby należy myć rano i wieczorem i najlepiej po każdym posiłku niezależnie ,czy leczymy się ortodontycznie , czy nie! Należy tej czynności poświęcić odpowiednio długi czas (minimum 3 minuty) ,dokładność i właściwą technikę szczotkowania .Wybieramy pasty z fluorem, a najlepiej z amino fluorkiem ,oraz szczoteczki przeznaczone do mycia zębów z aparatem ,nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz wąskie szczoteczki jednopęczkowe .Umożliwiają one dotarcie do najgłębszych zakamarków .Należy zwrócić szczególna uwagę na brzeg dziąsłowy ,który zawsze trzeba oczyszczać z płytki nazębnej ,delikatnie masując tę okolicę szczoteczką. Można również używać irygatorów ,które oczyszczają zęby strumieniem wody pod ciśnieniem.

Higiena przy noszeniu aparatu stałego
W trakcie leczenia aparatem stałym konieczna jest bezwzględna higiena!!Na elementach aparatu ( zamki ,pierścienie) łapią się resztki pokarmu i łatwiej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej-bakteryjnej.Jest ona przyczyną odwapnień szkliwa , a w konsekwencji próchnicy .Można tego uniknąć czyszcząc zęby bardzo dokładnie ,po każdym posiłku .Wskazane jest również płukanie ust przed snem płukankami z fluorem.

Higiena przy noszeniu aparatu ruchomego
Należy rano i wieczorem dokładnie oczyścić aparat szczoteczką i pastą do zębów, wypłukać i osuszyć. Gdy aparat nie jest noszony powinien być przechowywany w specjalnym pudełku na sucho! W razie potrzeby można użyć do mycia preparatów dostępnych w aptekach ,przeznaczonych do czyszczenia protez zębowych.

Zabiegi higienizacyjne
Dobrze jest przed założeniem aparatu stałego dokładnie oczyścić zęby ze złogów i osadów .Jeśli obecny jest kamień nazębny ,lub poddziąsłowy należy wykonać skaling( usunięcie kamienia ) i dokładnie wypiaskować zęby ,a następnie przeprowadzić fluoryzację nakładkową.
Piaskowanie piaskiem soft można w razie potrzeby wykonać również w trakcie leczenia aparatem stałym ,jeśli zajdzie potrzeba.
Po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu zęby są dokładnie czyszczone z kleju i wskazane jest końcowe piaskowanie i fluoryzacja.